„Irodalmi utazás a legendák földjén”

„Határtalanul” pályázat keretében iskolánk tanulói tanulmányi kiránduláson vettek részt Erdélyben.

A programot Horváth Violetta tanárnő állította össze, aki hetedikeseivel előzetes kutatómunkában albumokat készített a látnivalókról, az egyes helyszínekhez köthető irodalmi személyekről, művészeti alkotásokról.

Május 26-án reggel indultunk Nagyszalontára, Arany János szülőhelyére. Délre érkeztünk a gyönyörűen felújított Csonkatoronyhoz, ahol számtalan Arany életéhez kapcsolódó emléktárgyat őriznek.

A múzeumlátogatást követően folytattuk az utat Farkaslakára, rövid pihenőre megálltunk a körösfői templomnál. Este 9 órára érkeztünk a szálláshelyre, a Muskátli panzióba. (Nagyon fontos volt a pontos időzítés, mert a fiúk BL döntőt akartak nézni.) Miután nyert a Real, mindenki nyugovóra tért.

A következő napon ellátogattunk Szejkefürdőre, 9 székelykapun át felmentünk Orbán Balázs sírjához. A gazdagon díszített kapukra jókívánságokat, idézeteket, áldásokat faragtak. Utána megnéztük a borvízmúzeumot, délben pedig Farkaslakán egy községi megemlékezésen vettünk részt, amelyet Tamási Áron halálának 52. évfordulója alkalmából rendeztek. Délután túráztunk (volna) a parajdi sószorosban, de az eső elijesztett bennünket. Cserébe Korondon nézelődtünk, vásárolgattunk.

Hétfőn délelőtt a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola diákjaival ismerkedtünk meg, majd felkerestük az író szülőházát. Utána Székelyudvarhelyen tettünk egy városnéző sétát, megnéztük a szoborparkot, a Székely Támadt vár udvarára összegyűjtött harangokat, majd bementünk a katolikus templomba. A programot fagyizással zártuk. Az estébe még belefért egy focimeccs helyi diákokkal.

Másnap korán reggel indultunk a Madarasi Hargitára. A menedékházig busszal tettük meg az utat (nem mindennapi élmény!), aztán felgyalogoltunk a hegytetőre. Székely zászló, magyar trikolór, turul, kopjafák, keresztek… Emlékezetes út volt.

Ezután meg sem álltunk Csíkszeredáig, ahol a Csíki Székely Múzeum kiállításait jártuk végig. Aki akart, korhű katonai öltözéket is magára ölthetett. A kirándulás a Szent Anna-tónál folytatódott.

Az utolsó napon felkerestük a tordai sóbányát, ahol egy idegenvezető ismertette velünk a bánya történetét. Hazafelé megálltunk egy finom ebédre, majd a Királyhágónál búcsúztunk el Erdélytől.

Felejthetetlen öt napot töltöttünk együtt!

Köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, aki bármivel hozzájárult ennek a projektnek a sikeréhez!

Külön köszönöm kolléganőim, Horváth Violetta tanárnő és Csatlós Anna tanárnő munkáját, a gyerekek együttműködését, lelkesedését és a szülők támogatását!

Pap Éva

Határtalanul! 2018 bemutató megtekintése