A tehetség nem egy képességet jelent, hanem a képességek magas szintű halmazának jelenlétét. A jó adottságokból rendszeres és módszeres tevékenység nélkül soha nem lesz képesség, illetve a képesség soha nem válik tehetséggé.

A kutatók egy része úgy fogalmaz, hogy az érzelmi intelligencia és az értelmi intelligencia meghatározása a sikerességben 75% és 25% az érzelmi intelligencia javára.

Már a XIX. század hatvanas éveitől tudott volt, hogy az emberek nagy többségében (96%-ban) a beszédkészség, a nyelvi központ az agy bal féltekéjében található, annak halántéki-fali, illetve homloki régiójában.

Természetes, hogy az emberek többsége valamilyen aktív, de legalább passzív kapcsolatban áll a zenével.

A művészeti nevelés többletértéke közösség fejlesztésével egyidejűleg létrejövő szociális nevelő hatás is.

Thorndike, 1901-ben azt állította, hogy egy gyakorlat hasonló elemei átvihetők – transzferálhatók – egy másik területre.

Az UNESCO által kiadott Oktatás Mindenkiért (Education for All - EFA ) Globális Elemző Beszámoló szerint, míg az oktatásba bekerülő gyermekek száma nő, de egyaránt lényeges az is, hogy a diákok megfelelő minőségű nevelést kapjanak.

A művészeti nevelés korlátlan lehetőségeket teremt az empátia és a közösségformálás területén is. A kamarazene, a zene- és énekkar, valamint a tánc csoport tagjaként a gyermekek megtanulnak egymásra a közös munka örömével odafigyelni, egymást segíteni.