Írta: Lukács Ildikó
       tagintézmény-vezető

A muzsika tanítása alapvetően egyéni foglalkozást igényel. A zenét tanuló gyerekek számára egyénileg: koruk, képességük, testi, érzelmi és szellemi képességeiknek megfelelően alakítjuk a tartalmi elvárásokat. Az órák menetét, a haladás mértékét, a fejlődés ütemét, a beszámoltatások követelményeit egyénre szabottan alakítjuk ki a tantervi kereteken belül. A hangszeres órák hangulata kötetlen, jó hangulatú és művészi. A zenét tanuló gyermekek szívesen látogatják ezeket a színes, pergő és jó hangulatú foglalkozásokat, ahol egyszerre csak egy növendékkel foglalkozik hangszeres tanára.

A zenét tanuló gyermek rendszeres munkával készül a zenei órákra, hiszen dicsérettel, bátorítással és sok pozitív megerősítéssel ösztönzik tanáraik. A művészeti nevelés egyik alappillére az önbizalomra való nevelés, a kudarcélmény kiküszöbölése.

A zeneoktatás során a tanár személyisége, kisugárzása nagyon fontos tényező. Az egyéni hangszeres tanítás előnye, hogy speciálisan szoros, személyes kapcsolatot teremt tanár és növendéke között. Olyan szoros személyi kötődés is létrejöhet tanár és növendéke között, hogy a gyermek már szinte tanárja kedvéért gyakorol.

A pedagógusnak pozitív példát kell mutatnia, személyes attitűdje pedig meghatározó a tanár-diák kapcsolatban és a személyiségfejlesztésben. Tanár és növendék között a kommunikáció nem csak a szorosan vett tanítás-tanulási kapcsolatra szorítkozik, hanem a mindennapi viselkedési normáktól a művészet befogadásának etikai normáiig terjedhet. A zenét tanuló gyermekek új viselkedési kultúrát, önfegyelmet és önkifejezést tanulnak, amely az előadó művészethez szorosan hozzátartoznak.

A mai pedagógiában már nem elég a szakmai felkészültség, hanem ez a munka egy összetettebb tudást és személyes példamutatást követel. Ebben rejlik igazi felelősségünk.

Nevelői munkánk