„Magyar történelmi emlékek a Felvidéken”

A 2018/2019-es tanévben ismét kaptunk pályázati támogatást „Határtalanul” kirándulás szervezésére. Az úti cél Kelet-Szlovákia volt, a történelmi Magyarország nevezetes helyeinek felkeresése.

Januárban kezdtük tervezni az utazást. A szükséges szervezési feladatok mellett megbeszéltük az útvonalat, a programokat. Összességében egy tartalmas kirándulást sikerült összerakni és megvalósítani, amiről már több alkalommal beszámoltunk. A projekt lezárása a honlapon megjelenő tájékoztatással lesz teljes, ezért álljon itt egy újabb összegzés az együtt töltött négy napról.

Május 21-én nagy izgalommal gyülekeztünk az iskola előtt. Nem kevés akadályt kellett elhárítani az indulás időpontjáig, leginkább az „újratervezés” szó jellemzi a szervezés utolsó néhány napját.

Fülek felé indultunk, útközben megálltunk Tar község mellett, a Kőrösi Csoma Sándor Emlékparknál. A szlovák-magyar határt először Somoskő területén léptük át, ami egy évekig elhúzódó határigazítási kérelem eredményeként (Trianon után) félig Magyarországon maradt.  Aztán megérkeztünk Fülekre, ahol megnéztük a városi múzeumot, a világháborús óvóhelyet és a füleki várat.

Este elfoglaltuk a szálláshelyünket a várhosszúréti Jozefina Panzióban.

Másnap reggel indultunk a dobsinai jégbarlangba, ami egy nagyon ritka természeti képződmény, a Világörökség része. A 90%-os páratartalom, fagypont közeli hőmérséklettel társítva a kristálytiszta levegő élményét adta. A barlanghoz szemerkélő esőben gyalogoltunk fel, de mindenképpen megérte megtenni ezt a kis túrát.

A következő várlátogatás előtt kitérőt tettünk Poprádra, ahol a Forum bevásárlóközpontban kicsit vásároltunk, pizzát ettünk, kofolát ittunk, és gyönyörködtünk a Tátra havas csúcsaiban.

Ezután felmásztunk az óriási szepesi várhoz, ahonnan a ragyogó időben messzire elláttunk. Végigjártuk a romos termeket, megnéztük a vár múzeumi részét, és közben meghallgattuk a vár történetét.

A hosszú napot Kassán zártuk. Megtekintettük a székesegyház épületét, a zenélő szökőkutat. Emlékszalagot helyeztünk el II. Rákóczi Ferenc emléktáblájánál, aztán egy fagyizás a főtéren, és indultunk vissza a szállásra.

A harmadik napon ellátogattunk a helyi magyar iskolába. A szépen felújított épületben az óvoda mellett alsó tagozat működik, mindössze 11 gyermekkel. Az igazgatónő szeretettel fogadott bennünket, a gyerekek bemutatkoztak egymásnak, Túri Katica átadta az úri csokigyártól kapott ajándékcsomagot. Az iskolából visszamentünk a szálláshelyre, volt idő játszani, labdázni a tágas udvaron, vásárolni a helyi Coop-ban.

Ebéd után újra buszra szálltunk és elmentünk a betléri Andrássy-kastélyba. A történelmi Magyarország egyik legnagyobb épségben fennmaradt, eredeti bútorokkal berendezett vadászkastélya különleges látnivaló volt.  A szlovákiai program utolsó állomásaként Rozsnyó főterén álltunk meg, ahol megnéztük a jótékonykodásáról híres Andrássy Franciska szobrát, meghallgattuk az középkori óratorony zenélő óráját, és mivel fagylaltot is árultak, elköltöttük a maradék eurónkat.

Este csocsózás, bújócskázás, röplabda a szálláshelyen lévő szlovák gyerekekkel.

Pénteken 8 óra után indultunk hazafelé, két órát utaztunk a Zempléni Kalandparkig, ahol két program közül lehetett választani: libegőzés vagy bobozás. Az idő rövidsége miatt több nem fért bele, de legtöbbünknek így is nagyon tetszett ez a "kalandpark-kóstoló".

Utolsó helyszínként Sárospatakra érkeztünk, ahol ebédeltünk, majd bejártuk a Rákóczi várat. A Határtalanul kirándulás az ágyúöntő műhelyben tett látogatással fejeződött be.

Nagyon örülök, hogy megszervezhettem és megvalósíthattam ezt a projektet. Szeretném megköszönni minden résztvevő gyermeknek az együttműködést, az alkalmazkodást, a segítőkészséget!

Nagyon köszönöm a szülők és kollégáim támogatását, különösen Túriné Cser Katalin tanárnő és Csatlós Anna tanárnő szervezésben és megvalósításban végzett kitartó munkáját!

Pap Éva

Határtalanul! 2019 bemutató megtekintése