Az ingyenes tankönyvellátásban részesülők körének kiterjesztése

A Kormány a 1265/2017. (V. 29.) Korm. határozata értelmében a 2017/2018. évi tanévben az ingyenes tankönyvellátást egy ütemben vezeti be az 5-8. évfolyam tanulói, és terjeszti ki a középiskola 9. évfolyama számára.

Az 1-9. évfolyam valamennyi tanulója alanyi jogon ingyenes tankönyvellátásra jogosult.

A 10-12. évfolyam tanulói közül továbbra is a normatív támogatásra jogosultak részesülnek ingyenes tankönyvellátásban.

A tankönyvrendelést érintő teendők

A határozat a már folyamatban levő tankönyvrendelést csupán annyiban befolyásolja, hogy az 5-8. évfolyam fizetős tanulóinak státusza térítésmentesre módosul.

Az állam a tankönyvtámogatás fedezetét biztosítja.

Az iskoláknak a térítésmentes tankönyvellátás biztosítására több lehetőségük is van:

• tankönyvrendelés a normatíva felhasználásával
  • könyvtári állományból kölcsönzés útján.

A tartós tankönyvek rendszere

Az államilag ingyenes tankönyvek tartós tankönyvként kezelendők, tehát azokat az iskolai könyvtári állományba nyilvántartásba kell venni, és azokat az utolsó tanítási napon a tanulók kötelesek visszaszolgáltatni az iskola könyvtárának. Ez alól valamennyi évfolyamon kivételt képeznek a munkafüzetek és munkatankönyvek, valamint az 1. és 2. évfolyam összes tankönyve. Mivel az 1. és 2. évfolyamon megszűnt a tartóstankönyv használata, ezen évfolyamamok tanulói minden évben új tankönyvet kapnak, tankönyveiket nem kell az iskola könyvtárában bevételezni, azok a tanulók tulajdonában maradnak.

A tanév közben – azonos tankerületi központhoz tartozó intézmények között – iskolát váltó tanulók magukkal vihetik a tankönyveket, amennyiben a befogadó iskolában is ugyanazokat a könyveket használják. Az átvitt tankönyveket a tanév végén a befogadó intézmény könyvtárába kell leadniuk.